• inspekcja obecności azotu


Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - wskazane działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie, fungicydy

• inspekcja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w rzeczywistości ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź akceptacji na nadrzędne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Tagi dla artykułu

zboża